Genital Estetik

Genital Estetik

Genital Estetik ve Kozmetik Jinekoloji son zamanlarda ülkemizde ve dünyada gittikçe yaygınlaşmaya başlamıştır. Genital estetik uygulamalarının kadınların yaşamını olumlu yönde etkilediği kesindir, sonuçlarında hasta memnuniyeti kaçınılmazdır. Kadınlar kendilerini daha iyi hissedebilmekte ve özgüvenleri artmaktadır. Çünkü sonucunda, istedikleri o estetik  görünüme kavuşabilmektedirler, cinsel yaşamları daha sorunsuz hale dönüşebilmektedir.

Genital bölgeyi oluşturan herhangi bir bölümdeki problemin, kadınlarda utanma, stres, cinsel isteksizlik ve özgüven problemlerine yol açması normaldir. Ayrıca hastaların birçoğu bu rahatsızlıkları rahat bir şekilde ifade edemeyip, tek başına çözüm arayışına gitmektedir. Bu rahatsızlıklarda güvene dayalı hasta-doktor ilişkisi sayesinde, hastalar daha rahat iletişime geçip, kendilerini daha iyi ifade edebilecektir. Günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle cerrahi müdahaleler daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleşmektedir. Hastalar kısa süre sonra normal hayatına ve iş yaşamına dönebilmektedir.

Cerrahi müdahalelerle yapılan genital bölge estetiği ile kadınlarda genital bölge görünümü iyileştirilir, aynı zamanda cinsel organda oluşmuş sorunlar çözülür. Özellikle doğum sonrası vajen sarkması ve genişlemesi, genital bölgede buruşma ve cilt sarkması, genital bölge yapısal bozuklukları, genital bölgede renk koyulaşması, cinsel faaliyet bozuklukları, idrar kaçırma, genital siğil sorunları sıklıkla ortaya çıkabilmektedir.  

Genital Estetik Uygulamaları Nelerdir?

Genital bölge beyazlatma (Labial whitening / bleaching)
Labioplasti (Labium estetiği - büyük ve küçük dudaklara yapılan müdahaleler)
Mons pubis (Vajina üst kısımları-dudaklar bölgesi dolgunlaştırılması)
Vaginoplasti (Vajina estetiği – vajina daraltma işlemleri)
Klitoral hudoplasti (Clitoral hoodoplasty- klitoris üzeri cilt katmanlarının alınması)
Perineoplasti (Perine bölgesinin [vajina ile makat arası bölge] estetiği)
Puboplasti (Pubis [alt kasık bölgesi] tümsekçiğinin estetiği)
Doğum sonrası kötü izlerin ve yırtılma izlerinin onarılması
Himenoplasti (Kızlık zarının geçici/kalıcı onarımı)
Lazerle vajina yenileme, gençleştirme, sıkılaştırma (Laser vaginal rejuvenation)
G Noktası Büyütülmesi (G spot augmentation)
 
Genital estetik uygulamalarında; cerrahi operasyonlar ve lazer teknolojisiyle yapılan müdahaleler yer almaktadır. Operasyonlar, sıklıkla estetik cerrahi ile ilgili uygulamalara hakim olan kadın doğum uzmanları yani jinekologlar tarafından yapılmaktadır. Aynı zamanda plastik cerrahlar da bu alanda uygulamalar yapmaktadır. Önemli bir nokta olarak; adetliyken ameliyatın yapılamadığını unutmamak gerekir, operasyon zamanı planlanırken bu da dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır.

Ameliyat planlaması, doktor seçimi, ameliyat sonrası bakım süreci gibi operasyonun başarısını etkileyen birçok faktör mevcuttur. Genital estetik uygulamaları sonrasında yapılması gerekenleri iyice anlayıp, önerileri eksiksiz bir şekilde yerine getirmekte fayda vardır. Doktorun verdiği ilaçların aksatılmadan kullanımı ve özellikle genital bölgenin yine anlatıldığı şekilde temiz tutulması çok önemli ve gereklidir. Bu noktalara dikkat edilmediği durumlarda; ağrı hissi ve enfeksiyon riski söz konusu olabilmektedir.

Genital Estetik Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bölgenin temizliğine dikkat edilmeli, bölge temizliği ılık su ile yapılmalı,
Verilen ilaç tedavisine uyulmalı,
İşlemden sonra 6 hafta kadar denize ve havuza girilmemeli,
Genital bölge olası darbelerden korunmalı, bisiklet ve motosiklete binmeye ara verilmeli,
Ameliyat sonrasında duş almak için 3 gün beklenmeli,
Cinsel ilişkiye 6 hafta kadar ara verilmeli,
Ameliyat esnasında eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş aldırmaya gerek kalınmaz, bölgede iz kalması beklenmez.
Whatsapp