Sünnet

Sünnet

Penis ucunda bulunan ve işeme deliğini kapatan enfeksiyona sebep olan deri katlantısının cerrahi olarak kesilerek çıkarılma işlemidir. Dünya Sağlık Örgütüne göre yenidoğan bir erkek bebek 12. saatinden sonra sünnet yapılabilmektedir.

Yenidoğan döneminde sünnet işlemi lokal anestezi işlemi ile gerçekleşmektedir. Sünnet işleminden 45 dk. önce bebeğin pipisinin etrafına lokal anestezik maddeler sürülerek ağrı hissinin ortadan kalkması sağlanır. Yaklaşık 15-20 dk. süren cerrahi sünnet sargı bezi kullanılmadan pansuman yapılıp bebek bezini bağlayıp hemen taburcu edilebilmektedir. Acil ürolojik  bir durum yoksa çocuğun psikolojisinin etkilenebileceği 2 yaş ile 5 yaş aralığında sünnet önerilmemektedir. 5 yaş üstü çocuklarda genellikle lokal anestezi ile ya da  ailenin isteği doğrultusunda genel anestezi ile sünnet yapılmaktadır.

Sünnet eğer lokal anestezi ile yapılmışsa sünnet sonrası hemen taburculuk işlemi yapılmaktadır. Genel anestezi ile sünnet olan çocuklar 3-4 saat gözlem altında kaldıktan sonra evlerine gönderilmektedirler. Sünnet sonrasında ilk 24 saatte cerrahi işlemin yapıldığı yerden küçük kan sızıntıları olabilir, bu durum endişelenilecek bir olay değildir. Sünnet sonrasında ateş de beklenmemektedir. İleri yaş çocukların sünnetinden sonra iyi yapılamayan bir pansuman sonrasında cerrahi bölgede nadir de olsa enfeksiyon görülebilmektedir. 5. günden itibaren ılık bir su ile banyo işlemine izin verilmektedir. Cerrahi işlem sırasında kullanılan dikişler eriyen özel dikişler olduğu için dikişlerin alınmasına gerek yoktur.

Sünnet sonrasında gelişebilecek en önemli komplikasyon durmayan kanamadır. Böyle bir durum oluştuğunda hiç vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna gidilmeli ve hekimine haber verilmelidir. 

Biz İzmir Can Hastanesi Üroloji Kliniği Olarak Doğumdan 24. Saatten İtibaren Cerrahi Estetik Sünnet İşlemini Gerçekleştirmekteyiz.
Whatsapp